Abstrakt: sztuka designu to ośmioodcinkowa podróż do świata profesjonalnego wzornictwa. To seria, która pozwoli każdemu zrozumieć jak istotnym elementem codziennego życia jest przemyślane projektowanie.

Design i projektowanie to słowa, które dla wielu ludzi nadal wydają się być czymś zarezerwowanym dla sfer wyższych i świata luksusu. Niepotrzebna fanaberia, która skupia wokół siebie ludzi biorących pieniądze za tworzenie czegoś nie mającego wpływu na codzienne życie. Ciężko jeszcze przebić się  do ogólnej świadomości z przesłaniem, że jest to niezwykle istotny element naszego otoczenia, z którym spotykamy się bez przerwy. Dlatego bardzo ucieszyłem się na wieść, że Netflix wyprodukował serię dokumentalną, która przybliża ten temat w tak atrakcyjny sposób, że powinna wciągnąć  do reszty nawet osoby, które w innych okolicznościach nigdy nie zainteresowałyby się w nim w najmniejszym nawet stopniu.

Abstrakt to historie o pięknieAbstrakt sztuka designu rysownik

Abstrakt: sztuka designu to ośmioodcinkowa opowieść o wybitnych fachowcach w dziedzinie projektowania. Już sam dobór bohaterów tego dokumentu jest całkiem interesujący. Po kolei są to ilustrator Christoph Niemann, projektant butów Tinker Hatfield, scenografka Es Devlin, architekt Bjarke Ingels, projektant aut Ralph Gilles, typografka Paula Scher, fotograf Platon oraz architektka wnętrz Ilse Crawford. Mamy więc do czynienia z ludźmi, których można przyporządkować do strefy “artystycznej”, jak i tych zajmujących się projektowaniem wybitnie użytkowym. To zróżnicowanie pozwala lepiej zrozumieć, jak rozległym pojęciem jest sam design i jak mogą różnić się od siebie zajmujący się nim ludzie. I widać to nie tylko w treści samego odcinka, ale także w jego warstwie wizualnej, montażu, a nawet rytmie snucia opowieści.

Abstrakt sztuka designu buty

Każdy z odcinków Abstraktu to autonomiczna całość, którą można oglądać w dowolnej kolejności i w oderwaniu od pozostałych epizodów. Jednak oczywiście dopiero po obejrzeniu całości możemy docenić indywidualność i niuanse rządzące poszczególnymi częściami. Szkielet we wszystkich jest taki sam: przedstawić artystę, a przede wszystkim jego twórczą działalność.  Jednak jak ten szkielet zostaje wypełniony, zależy już wyłącznie od charakterów bohaterów: niektórzy z nich lubią opowiadać o swojej rodzinie, inni wolą zostawić tę strefę trochę z boku. Jedni nie widzą niczego złego w przedstawianiu swoich codziennych czynności, a dla niektórych jest to zupełnie niepotrzebnie. Są tacy, którzy dyskutują z reżyserem na temat kształtu samego dokumentu, ale też tacy, co zdają się zupełnie nie zwracać uwagi na obecność kamer. To indywidualne podejście do każdego z twórców sprawia, że z serialu bije wielki szacunek do ich postaci i ich spojrzenia na świat. Co oczywiście bezpośrednio przekłada się na jakość.

Abstrakt sztuka designu samochod

Jest jeszcze jedna rzecz wspólna dla wszystkich odcinków Abstraktu, a jest nim nieograniczona miłość do projektowania, która wyłania się z każdego kadru. Bohaterowie serialu nie traktują swojego zajęcia jako pracy lub pasji – dla nich jest ono czymś o wiele poważniejszym. Każdy epizod uświadamia oglądającemu, jak wielki wpływ na codzienne życie mogą mieć takie niepozorne pierdoły, jak kształt liter na szyldach lub kolory używane w przestrzeni miejskiej. Jak bardzo nie jesteśmy świadomi niuansów, które wpływają na nasz codzienny nastrój i sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Świetnie ukazane zostało także to, jak design zmieniał się przez lata, jak zmieniało się jego postrzeganie przez społeczeństwo i jaki miał wpływ na powstania największych ikon i symboli dzisiejszej kultury.

Abstrakt uświadamia, jak bardzo ważny jest design

Abstrakt sztuka designu architekt

Abstrakt to rewelacyjna seria o miłości do piękna i sile twórczych wizji, ale z polskiej perspektywy jego oglądanie może wpędzić psychiczny dołek. Nasz kraj nie należy do tych, w których dobre projekty są odpowiednio cenione, a ich twórcy nagradzani. Nie sądzę, by jakikolwiek dokument mógł to zmienić, ale przynajmniej może pokazać młodym projektantom, że gdzieś na świecie dobry design zajmuje godne siebie miejsce.