Obejrzyj “Autora Solaris” – biografię Stanisława Lema w reżyserii Borysa Lankosza.

 Obejrzyj “Autora Solaris” – biografię Stanisława Lema w reżyserii Borysa Lankosza.

Dzięki uprzejmości “Arte po polsku” do siódmego września możecie obejrzeć tutaj film “Autor Solaris”, czyli nagradzaną biografię Stanisława Lema autorstwa Borysa Lankosza.

Telewizja na życzenie Arte (przeczytajcie o niej pod filmem) po polsku zaproponowała mi udostępnienie dla Was nietypowej biografii Stanisława Lema, którą wyreżyserował Borys Lankosz. Film możecie oglądać do siódmego września. Tutaj krótki opis promujący tę produkcję, a zaraz po nim sam dokument.

“Kreacyjny dokument Borysa Lankosza to próba uchwycenia fenomenu Stanisława Lema jako pisarza i myśliciela wykraczającego intelektualnymi horyzontami poza epokę i realia kraju, w którym przyszło mu żyć. Film złożony z archiwalnych kolaży, inscenizacji oraz unikalnych fragmentów wywiadów daje wgląd nie tylko w biografię twórcy, lecz także w burzliwą historię Europy Środkowo-Wschodniej, która go ukształtowała.Stanisław Lem jest najsłynniejszym polskim pisarzem science fiction na świecie. Tłumaczony na 41 języków, sprzedał ponad 30 mln egzemplarzy swoich książek. Mimo to w swoim kraju przez większość życia był outsiderem. Jego życie jest spowite zagadką i pełne paradoksów. Jak udało mu się przetrwać Holokaust? Jaki był jego prawdziwy stosunek do komunizmu, skoro pisał utwory propagandowe i uczestniczył w nielegalnej działalności opozycyjnej jednocześnie? Jak udało mu się monitorować postęp międzynarodowej nauki i technologii z tak niezwykłą dokładnością, żyjąc na obrzeżach Krakowa, za Żelazną Kurtyną, pod represyjnym reżimem, który cenzurował wszystko, w tym prywatne listy? Dlaczego pisał dla „Tygodnika Powszechnego”, jednocześnie otwarcie mówiąc o swoim ateizmie?”

 

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Related post

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien